مجله علمی-ترویجی سرای سلامت

EEG چیست؟ قسمت دوم

در هنگام انجام EEG الکترودها را بر روی پوست سر شما قرار می‌دهد. بعضی افراد به جای آنکه الکترود روی پوست سرشان قرار بگیرد، یک کلاه مخصوص با الکترودها روی آن قرار می‌دهند. سیم‌ها از الکترودها به کامپیوتر متصل می‌شوند که فعالیت مغز شما را ثبت می‌کند.گرفتن EEG معمولاً حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. گرفتن برخی از EEG ها زمان طولانی‌تر می‌طلبد.

EEG چیست؟قسمت دوم

چه اتفاقی در طول گرفتن EEG می افتد؟

– EEG می‌تواند در یک آزمایشگاه، اداره یا بیمارستان باشد.

در ابتدای EEG، یک تکنسین با استفاده از چسب، الکترودها را بر روی پوست سر شما قرار می‌دهد. بعضی افراد به جای آنکه الکترود روی پوست سرشان قرار بگیرد، یک کلاه مخصوص با الکترودها روی آن قرار می‌دهند. سیم‌ها از الکترودها به کامپیوتر متصل می‌شوند که فعالیت مغز شما را ثبت می‌کند.

پس از قرار دادن الکترود، روی یک تخت دراز می‌کشید یا در صندلی به عقب تکیه می‌دهید. دکتر شما ممکن است به شما دارو بدهد تا شما خواب آلود شوید. شما باید همچنان در همان حالت باقی بمانید و چشمان خود را ببندید. تکنسین از شما می‌خواهد در زمان‌های مختلف انجام EEG کاری انجام دهید. او ممکن است از شما بخواهد به یک چراغ چشمک زن نگاه کنید، یا نفس عمیق و سریع بکشید.

EEG معمولاً حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. برخی از EEG ها طولانی‌تر می‌شوند. افرادی می‌توانند به مدت چند ساعت یا در طول شب EEG داشته باشند. در بعضی موارد، یک دوربین فیلمبرداری، آن‌ها را در طول EEGشان ثبت می‌کند. بعضی افراد یک “EEG سیار” دارند. پس از اینکه الکترودها در محل قرار گرفتند، به خانه می‌روند. EEG موج مغزی‌شان را برای چند روز ثبت می‌کند در حالی که فعالیت‌های معمول خود را انجام می‌دهند.

پس از یک EEG چه اتفاقی می افتد؟

– پس از یک EEG، تکنسین الکترودها یا کلاه را خارج می‌کند. اکثر مردم می‌توانند فعالیت‌های معمول خود را انجام دهند. اما اگر پزشکتان به شما داروی خواب آور داده باشد، شما مدتی احساس خواب آلودگی می‌کنید. در این مورد، یک فرد دیگر باید شما را به خانه ببرد.

نقاط ضعف EEG چیست؟

– معمولاً هیچ نقطه ضعفی در EEG وجود ندارد. روشی بدون درد است. یک EEG تنها از مغز شما اطلاعاتی دریافت می‌کند. کاری را به مغز شما القا نمی‌کند.

چه چیزی باید در مورد نتایج بدانم؟

– شما باید بدانید که EEG همیشه یک اطلاعات مفید پزشکی را ارائه نمی‌دهد. این به این دلیل است که EEG فقط فعالیت مغز را برای مدت کوتاهی ثبت می‌کند.

افراد ممکن است یک نتیجه طبیعی EEG داشته باشند، حتی اگر تشنج یا حالات مغزی دیگری داشته باشند. دکتر شما نتایج آزمایش EEGتان را همراه با معاینات و سایر بررسی ها برای تشخیص و یا مدیریت وضعیت شما استفاده مینماید. اگر دکتر شما فکر می‌کند که یک EEG دیگر از شما مفید خواهد بود، ممکن است شما یک EEG را که برای مدت طولانی‌تری نسبت به آخرین آزمایش دارد را انجام دهید.

استاد ناظر:

دکتر واشقانی فراهانی

مجله علمی-ترویجی سرای سلامت©۲۰۱۷

دکتر امیرحسام سلماسی فرد

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.