مجله علمی-ترویجی سرای سلامت

رژیم مایعات

رژیم مایعات رژیمی شامل موادی مانند آب، عصاره گوشت و مرغ و ژلاتین است که هچ جز هضم نشده ای از آنها در دستگاه گوارش باقی نمی ماند. این رژیم برای بیمارانی با مشکلات گوارشی، قبل از برخی مداخلات درمانی یا آزمایش های تشخیصی و بعد از بعضی جراحی¬های خاص تجویز میشود. این رژیم انرژی و مواد غذایی مورد نیاز بدن را به طور کافی تامین نمیکند، بنابراین نباید بیشتر از چند روز آن را ادامه داد.

رژیم مایعات

رژیم مایعات رژیمی شامل موادی مانند آب، سوپ­های آبکی و گلوتن است که به سادگی هضم می­شوند و هیچ جز هضم نشده­ای از آن­ها در دستگاه گوارش باقی نمی­ماند. پزشکان  این رژیم را قبل از برخی مداخلات درمانی یا برای بیمارانی با مشکلات گوارشی تجویز می کنند. این رژیم انرژی و مواد غذایی کافی را تامین نمی­کند بنابراین نباید بیشتر از چند روز آن را ادامه داد.

اهداف

رژیم مایعات قبل از برخی تست­های تشخیصی مانند کولونوسکوپی یا جراحی­هایی که نباید غذایی در معده یا روده باشد، استفاده می­شود. همچنین ممکن است به عنوان رژیم غذایی کوتاه مدت در بیماری­های گوارشی مانند  استفراغ و اسهال یا بعد از برخی جراحی­ها توصیه شود.

جزئیات رژیم:زمانی که رژیم غذایی کامل توصیه نمی­شود، رژیم مایعات باعث تامین آب و عناصر مورد نیاز بدن مانند سدیم و پتاسیم و بخشی از انرژی مورد نیاز می گردد.

این رژیم شامل مواد زیر است:آب، آبمیوه­های بدون پالپ،نوشیدنی­های غیرالکلی مانند لیموناد،نوشیدنی­های کربناته مثل نوشابه ساده یا آب چغندر، ژلاتین، چای یا قهوه بدون شیر یا خامه، آب سبزیجات یا آب گوجه فرنگی هسته گرفته شده، عصاره مرغ یا گوشت بدون چربی، رقیق، عسل یا شکر، آبنبات های سفت و قرص نعناع، بستنی یخی خانگی بدون شیر، تکه های میوه و آجیل

بسته به شرایط بیمار، پزشک یا مشاور تغذیه ممکن است این لیست را تغییر دهد. برای بعضی بررسی های پزشکی خاص، از جمله بررسی کولون، ممکن است پزشک از شما بخواهد که از خوردن مایعات رنگی مانند مایعاتی که رنگ قرمز دارند، خودداری کنید.

اهداف

این رژیم با هدف خالی نگه داشتن معده و روده و کاهش آسیب به دستگاه گوارش طراحی شده و آب بدن را حفظ می­کند.

خطرات

این رژیم انرژي و مواد مغذی مورد نیاز بدن را به طور کامل تامین نمی­کند. بنابراین  نباید بیشتر از چند روز ادامه پیدا کند و شروع این رژیم باید تحت نظر پزشک باشد.

اگر پزشک یا مشاور تغذیه این رژیم را قبل از انجام آزمایش های پزشکی برای شما تجویز کرده است، آن را به طور دقیق اجرا کنید تا  نیاز به تکرار مجدد آزمایش نباشد.

اگر مبتلا به دیابت هستید، برای شروع این رژیم با پزشک یا مشاور تغذیه تان مشورت کنید. رژیم مایعات باید شامل ۲۰۰ گرم کربوهیدرات باشد که به طور یکسان در روز تقسیم شده است تا بتواند قند خون را تنظیم کند. در طول دوره، سطح قند خون باید بررسی شود و در صورت لزوم بازگشت به رژیم جامد باید هرچه سریعتر اتفاق بیفتد.

استاد ناظر: مستانه تابش

 

مجله علمی-ترویجی سرای سلامت©۲۰۱۷

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.