مجله علمی-ترویجی سرای سلامت

پیوند قلب

پیوند قلب نوعی عمل جراحی است که در آن جراح قلب در یک عمل جراحی قلب سالم یک اهداء کننده را جایگزین یک قلب بیمار می کند. شما ممکن است به خاطر نارسایی قلبی نیازمند پیوند قلب شوید.نارسایی قلبی بیماری است که در ان قلب به خوبی خون را پمپ نمی کند.علامت های این بیماری شامل تنگی نفس واحساس خستگی و تورم در پاها یا شکم میباشد.

پیوند قلب

پیوند قلب چیست؟

پیوند قلب نوعی عمل جراحی است که در آن جراح قلب در یک عمل جراحی قلب سالم یک اهداء کننده را جایگزین یک قلب بیمار می کند.

چرا ممکن است نیازمند پیوند قلب شوم؟

شما ممکن است به خاطر نارسایی قلبی نیازمند پیوند قلب شوید.نارسایی قلبی بیماری است که در ان قلب به خوبی خون را پمپ نمی کند.علامت های این بیماری شامل تنگی نفس واحساس خستگی و برامدگی در پاها یا شکم میباشد.قبل از اینکه شما نیازمند پیوند قلب باشید دکتر شما درمان های دیگری را امتحان خواهد کرد.

اتفاقات قبل از پیوند چیست؟

قبل از از پیوند قلب شما مراحلی را طی خواهید کرد.ابتدا به مرکز پیوند قلب خواهید رفت.در مرکز پیوند قلب ازمایش هایی را خواهید داد و با دکتر های متفاوتی حرف خواهید زد.دکتر ها این موارد را از شما سوال می کنند:

  • بیماری های دیگر و دارو های مصرفی
  • سبک زنگی(سیگار، الکل و…)
  • خانواده و محیط زندگی

هر کسی که به مرکز پیوند قلب فرستاده می شود نیازمند پیوند نیست.شرایطی که پیوند را ملزم می کنند عبارتند از:

  • نارسایی قلبی شدید که با درمان های دیگر بهبود نمی یابد.
  • بیماری دیگری از جمله سرطان و عفونت نداشته باشد.
  • قبول کند که از الکل،سیگار و مواد مخدر استفاده نکند.
  • اماده باشد تا بعد از پیوند تا اخر عمر خود دارو مصرف کند.

چه اتفاقی بعد از پیوند رخ می دهد؟

بعد از جراحی اکثر افراد قبل از مرخصی چند روز در بیمارستان می مانند..در خانه و بیمارستان دکترتان شما را زیر نظر خواهد داشت تا مطمئن شود قلب شما درست کار می کند.بعد از پیوند قلب،دکترتان ازمایش هایی را برای قلب شما انجام خواهد داد.افراد پیوند شده باید دکترشان را مرتب دیده و تا اخر عمر خود دارو مصرف کنند.این دارو ها شامل داروهای ضد رد پیوند می باشند.انها کمک می کنند تا سیستم ضد عفونت بدن(سیستم ایمنی)قلب جدید را قبول کند.سیستم ایمنی با حمله به اجسام بیگانه کمک می کند تا افراد سالم بمانند.دارو های ضد رد پیوند مانع از این می شوند که سیستم ایمنی به قلب جدید حمله کند.

چه مشکلاتی ممکن است افراد بعد از پیوند داشته باشند؟

در اکثر موارد حال افراد خوب است.آن ها می توانند سر کار رفته و فعال باشند.ولی برخی افراد مشکلاتی را بعد از پیوند تجربه می کنند.این مشکلات ممکن است درست بعد از عمل یا چند سال بعد رخ دهند،شامل:

  • رد قلب جدید – با اینکه افراد داروی ضد رد پیوند مصرف می کنند،بدن انها ممکن است هنوز به قلب جدید حمله کرده و ان را رد کند.
  • تنگ شدن عروق خونی در قلب جدید
  • عوارض جانبی دارو های ضد رد پیوند – این دارو ها عوارض کوتاه مدتی دارند.برای مثال انها احتمال ابتلا به عفونت را اقزایش می دهند.ان ها همچنین عوارض بلند مدت هم دارند.مثلا انها احتمال گرفتن سرطان را زیاد تر می کنند.

استاد ناظر:

دکتر واشقانی فراهانی

مجله علمی-ترویجی سرای سلامت©۲۰۱۷

سپهر نایبی راد

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.