مجله علمی-ترویجی سرای سلامت

ویتامین ها

ویتامین ها از آن دسته مواد مغذی هستند که بایستی از طریق مواد غذایی تامین شوند و داشتن یک رژیم غذایی حاوی مواد غذایی گوشتی و پروتئینی و سبزیجات، احتمال ابتلا به کمبود این ویتامین هارا بسیار کم میکند. علاوه بر ان برخی ویتامین ها هستند که نباید از مکمل ویتامینی برای ان استفاده کرد.

ویتامین به چه معناست؟

ویتامین ها موادی هستند که بدن قادر به ساخت ان نیست و بایستی از طریق غذا یا خوردن مکمل های غذایی دریافت شوند.

آیا باید از قرص یا کپسول ویتامین  ها استفاده کنم؟

در صورتی که تغذیه مناسب و سر شار از مواد مغذی دارید  نیازی به استفاده از انها نیست.

ولی دریافت دوز کمی از مولتی ویتامین ها نیز اسیبی به شما نمی زند.  بزرگسالان  معمولا ویتامین های مورد نیاز را از طریق مواد غذایی روزانه دریافت میکنند و نیازی به استفاده از مکمل ویتامینی ندارند. البته در مورد برخی از ویتامین ها مصرف مکمل ان توصیه میشود. برای مثال خانم هایی که قصد بارداری دارند  از مکمل فولیک اسید یا ویتامین ب ۹  استفاده میکنند.

نوزادان باید از مکمل ویتامینD استفاده کنند.

افراد بخصوصی نیاز به استفاده از مکمل های ویتامینی دارند. این افراد شامل گروه های زیرهستند:

  • افردا ۶۵ سال سن و بالاتر. این افراد میتوانند روزانه از ۴۰۰ تا ۶۰۰ واحد مکمل ویتامین D  استفاده کنند . این کار به استحکام استخوان ها و جلوگیری از شکسته شدن استخوان  کمک  میکند.
  • افراد دارای کمبود ویتامین. در صورت داشتن کمبود این ویتامین ها پزشک به شما خواهد گفت که چه دوزی از دارو و چه نوعی از ان را استفاده کنید.
  • افرادی که به دنبال جراحی دچار کاهش وزن میشوند. این افراد نمیتوانند ویتامین مورد نیاز را از طریق غذا دریافت کنید. حتما نیاز به استفاده از مکمل های ویتامینی دارند.
  • افرادی که رژیم غذایی سبزیجات دارند. این افراد به دلیل عدم مصرف گوشت، تخم مرغ و این قبیل غذا ها قطعا در معرض کمبود یکسری از ویتامین ها به خصوص ویتامین ب ۱۲ هستند که نیاز به مصرف مکمل دارند.

آیا مکمل ویتامینی جود دارد که نباید از ان استفاده کرد؟

بله. برخی ویتامین ها نباید به صورت مکمل مصرف شوند:

  • ویتامین A : در مناطقی که رژیم غذایی مناسب و غنی از مواد مغذی دارند .پزشکان توصیه به عدم استفاده از ویتامین A میکنند. چراکه ویتامین A بیش از حد باعث افزایش احتمال سرطان ها، بیماری قلبی، شکستگی استخوان می شود و درافراد باردار ویتامینA به جنین اسیب میرساند.
  • ویتامینE : پزشکان توصیه به عدم استفاده از این ویتامین دارند .چرا که این ویتامین ریسک مرگ را افزایش میدهد.

بهترین را ه برای دریافت ویتامین مورد نیاز بدن چیست؟

بهترین راه داشتن یک رژیم غذایی حاوی گوشت، سبزیجات، مواد مغذی و…. است.برخی ویتامین ها تنها در گوشت و مواد پرتینی یافت میشوند .البته سبزیجات و میوه ها حاوی مقدار زیادی ویتامین هستند که به سلامت فرد کمک میکند.

اگرفردی قصد بارداری داشته باشد، چه کارهایی را باید انجام بدهد؟

در این صورت بایستی از مکمل های ویتامینی قبل از بارداری که حاوی ۴۰۰ واحد فولیک اسید هستند استفاده کند. مصرف ان را حداقل یک ماه قبل از  اقدام به بارداری شروع نماید. فولیک اسید در جلوگیری از بسیاری از نقص های مادرزادی کمک میکند.

استاد ناظر:

دکتر واشقانی فراهانی

مجله علمی-ترویجی سرای سلامت©۲۰۱۷

زهرا صنعتیان

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.