مجله علمی-ترویجی سرای سلامت

۵ حقیقت در مورد کلسترول

تعداد زیادی از افراد کلسترول بالا دارند. بخش عمده ای از پیشگیری و درمان این بیماری دانستن درباره ی آن است. در اینجا ۵ واقعیت مهم در مورد کلسترول آورده شده که باید برای سلامت بهتر بدانید.

۵ حقیقت در مورد کلسترول

کلسترول یک جز طبیعی در خون همه­ی افراد است و عملکرد مشخصی در بدن دارد. فقط هنگامی که کلسترول بد باعث تجمع پلاک در شریان(سرخرگ) شما شود به عنوان یک ریسک بالا برای حمله­ی قلبی، بیماری قلبی و سکته به حساب می­آید.

در حقیقت، چندین نوع مختلف کلسسترول وجود دارد. یکی از انواع آن لیپوپروتئین با چگالی پایین(LDL) است که به عنوان کلسترول بد شناخته می­شود. در مقادیر بالای این ماده باید از دارو یا تغییر در سبک زندگی برای پایین آوردن آن کمک گرفت.

چربی غیر اشباع می تواند به پایین آوردن کلسترول کمک کند.

روغن­های غیر اشباع شامل آجیل، روغن زیتون، ماهی و روغن کلزا می­شود.

منافع داروی استاتین از خطر آن بسیار کمتر است.

برررسی های علمی در بیش از ۲۰ سال مطالعه بر روی بیش از ۱۵۰۰۰۰نفر نشان داد خطرات دارو(مانند مشکلات حافظه و دیابت) بسیار کم است. در حالی که فواید قلبی-عروقی آن بسیار زیاد است.

دستورالعمل­های جدید به شما و پزشکتان کمک می­کند تا کلسترول بالا را به طور موثر کنترل کنید.

از سال ۲۰۱۹ ارائه­دهندگان مراقبت­های بهداشتی دستورالعمل­های جدیدی برای ارزیابی خطر بیماری­های قلبی-عروقی مبتنی بر سطح کلسترول همراه با توصیه­های جدید در اختیار دارند. شما و پزشکتان می­توانید رویکردی متناسب با نیاز­های فردی خود، ترکیبی از تغییر در سبک زندگی، داروها و پیگیری­های منظم تنظیم کنید.

یک آزمایش تصویربرداری می­تواند میزان خطر کلسترول بر شما را مشخص کند.

در اسکن کلسیم شریان کرونر با استفاده از فناوری توموگرافی کامپیوتری(CT) وجود کلسیم و پلاک در دیواره شریان­های قلب شما آشکار می­شود. این روش می­تواند وجود بیماری قلبی را قبل از بروز علائم تشخیص دهد و به شما و پزشک فرصتی برای رفع خطر دهد.

سطح LDL عامل اصلی در خطر ابتلا به بیماری­های قلبی-عروقی است.

دستورالعمل­های جدید در مورد ارزیابی خطر ابتلا به بیماری­های قلبی-عروقی بر اهمیت LDL تاکید دارند. برای افرادی که بیماری قلبی-عروقی شناخته شده دارند و مقدار کلسترول آن­ها  mg/dl 70 یا بیشتر است، دارو می­تواند به پایین آوردن سطح کلسترول کمک کند. به همین ترتیب، افرادی بدون بیمار قلبی که LDL آن­ها بالاتر از mg/dl 190باشد، باید از نظر یک بیماری ارثی به نام هایپرکلسترولمی خانوادگی(FH) ارزیابی شوند و یک برنامه درمانی تهیه کنند.

دسته جدیدی از داروها می­توانند  LDL را به طرز چشمگیری کاهش دهند.

مهارکننده­های PSCK9 دوره­ی جدیدی را در درمان کلسترول بالا، به ویژه نوعی که از نظر ژنتیکی به ارث می­رسد، معرفی می­کند. درمان با مهارکننده­های PSCK9 می­تواند سطح LDL را به ۵۰% یا بیشتر کاهش دهد. اگرچه اکنون این داروها بسیار گران هستند، تولیدکنندگان، داروسازان و پزشکان با هم همکاری می­کنند تا بتوانند آن­ها را در اختیار بیماران بیشتری قرار دهند.

استاد ناظر: دکتر واشقانی فراهانی

مجله علمی-ترویجی سرای سلامت©۲۰۱۷

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.