مجله علمی-ترویجی سرای سلامت

۵ اشتباه در مورد سلامت قلب که توسط مردان انجام می‌شود و چگونه می‌توان از آن‌ها جلوگیری کرد؟

در مورد وضعیت سلامتی و بیماری، برخی اعتقادات رایج نادرستی وجود دارد که می‌توان با آشنایی بیش‌تر و بالطبع مقابله با آن‌ها، از وقوع بسیاری مشکلات جلوگیری کرد. در این مقاله هم قصد داریم به ۵ مورد از این اشتباهات اشاره کنیم.

پنج اشتباه در مورد سلامت قلب که توسط مردان انجام می‌شود و چگونه می‌توان از آن‌ها جلوگیری کرد؟

می‌تواند فاصله‌ی زیادی بین این باشد که بخواهید قلب خود را سالم نگه دارید و در واقع کارهای درست را برای تحقق آن انجام دهید. پزشکان اظهار می‌کنند: “مردان تمایل به تحمل درد، بدون اظهار آن، دارند.” این مساله همیشه به نفع آن‌ها نیست.

آیا هیچ یک از این اشتباهات رایج سلامت قلب مربوط به مردان، در شما وجود دارد؟

  1. نادیده‌گرفتن مراقبت‌های پیشگیرانه

مردان معمولا کم‌تر از زنان برای معاینه‌ی سالانه به پزشک مراجعه می‌کنند. این بدان معناست که آن‌ها تمایل کم‌تری به انجام آزمایشات مهم معمول برای کلسترول، فشار خون و قند خون دارند که کلیدی برای اندازه‌گیری سلامت قلب است. آنها هم‌چنین کم‌تر علائمی مانند درد قفسه‌ی سینه، تنگی نفس و خستگی را گزارش می‌کنند؛ حتی تا حدی که علائم حمله‌ی قلبی را نادیده بگیرند.

 نحوه‌ی اقدام مناسب: اگر آخرین معاینه‌ی بدنی خود را به خاطر نمی‌آورید، سعی کنید هر چه سریع‌تر یک معاینه قلب انجام بدهید. اگر هم احساس می‌کنید چیزی در مورد سلامت شما  “درست نیست” سریع اقدام کنید.

  1. اعتقاد به این‌که مشکلات نعوظ فقط مربوط به ذهن شماست

مشکل در ایجاد یا حفظ نعوظ، اغلب بیش‌تر از وضعیت روانی با قلب شما ارتباط دارد. ناتوانی جنسی عمدتا به دلیل مشکل در جریان خون به آلت تناسلی مرد ایجاد می‌شود. رگ‌های خونی آسیب‌دیده‌ی آلت، نشانه‌ی اولیه‌ی آسیب عروق خونی قلب است.

 نحوه‌ی اقدام مناسب: از مراجعه به پزشک، به خاطر دلایل احتمالی اختلال در نعوظ، خجالت نکشید. ارزیابی شما باید شامل ارزیابی سلامت کلی قلب نیز باشد.

  1. اعتقاد به این‌که برای حمله‌ی قلبی خیلی جوان هستید

“فردی با سکته‌ی قلبی” به طور کلاسیک پیرتر است؛ اما متاسفانه در جامعه ما سن ابتلا به بیماری قلبی پایین است. مردانی که سابقه‌ی خانوادگی حمله‌ی قلبی زودرس دارند یعنی یکی از اعضای مذکر نزدیک خانواده‌‌ که قبل از ۵۵ سالگی یا یکی از اعضای مونث خانواده‌ که قبل از ۶۵ سالگی دچار حمله‌ی قلبی شده‌اند، ممکن است در خطر بالای ابتلا به همان سرنوشت، حتی در ۳۰ تا ۴۰ سالگی، باشند. به طور کلی، مردان ۱۰ سال قبل از زنان به بیماری عروق کرونر مبتلا می‌شوند.

 نحوه‌ی اقدام مناسب: هر سن و سالی که دارید، شروع کنید برای کنترل عوامل خطرساز خود آن‌چه می‌توانید انجام دهید؛ مانند: رعایت رژیم غذایی سالم برای قلب، ورزش‌کردن، تمرین کنترل وزن، عدم استعمال دخانیات و همچنین همکاری با ارائه‌دهنده‌ی مراقبت‌های بهداشتی خود در زمینه‌ی کنترل فشار خون یا کلسترول بالا.

  1. خوددرمانی افسردگی با روش های اشتباه

البته زنان نیز این کار را انجام می‌دهند؛ سیگار پشت سیگار مصرف می‌کنند، ساعت‌های طولانی کار می‌کنند یا … . اما افراد بعضی اوقات این کارها را برای پوشاندن افسردگی انجام می‌دهند؛ یک وضعیت جسمی مرتبط با بیماری قلبی که مردان احتمالا کم‌تر به پزشک گزارش می‌دهند.

 نحوه‌ی اقدام مناسب: اگر غمگین یا ناامید هستید یا تغییراتی خیلی زیاد یا خیلی کم،در نحوه‌ی غذاخوردن یا خوابیدن دارید، به پزشک خود بگویید و از او مشاوره بخواهید.

  1. اعتقاد به این‌که شما در مورد مشکلات سلامتی‌ای که “در خانواده اتفاق می‌افتد”، نمی‌توانید کاری انجام دهید

بسیاری از مردان این رویکرد را در مورد سابقه‌ی بیماری قلبی پدر، پدربزرگ و مادربزرگ یا سایر بستگان‌شان اتخاذ می‌کنند. گرچه درست است که این یکی از عواملی است که نمی‌توانید تغییر دهید، همراه با سن و جنسیت، اما برای کاهش احتمال بروز واقعه‌ی قلبی خود، از طریق تغییر سبک زندگی و داروها، کارهای زیادی می‌توان انجام داد.

 نحوه‌ی اقدام مناسب: سابقه‌ی خانوادگی را با پزشک خود در میان بگذارید، با آزمایش بیش‌تر ریسک خود را ارزیابی کنید و در مورد روش‌های پیشگیری که واقعا موثر هستند سوال کنید.

استاد ناظر: دکتر واشقانی فراهانی

مجله علمی-ترویجی سرای سلامت©۲۰۱۷

محمدمهدی ظهوری

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.