مجله علمی-ترویجی سرای سلامت

مواردی که موقع ترک بیمارستان نباید فراموش کرد!

بسیاری از بیماران بدون دانستن دلیل اصلی بستری بودنشان، بیمارستان را ترک میکنند. قبل از ترک بیمارستان دلیل اصلی بستری بودنتان را پرس و جو کنید. مصرف داروهای جدید، مراجعات بعدی، علائم هشداردهنده، تغییرات سبک زندگی موارد مهمی هستند که در زمان ترخیص باید به آنها توجه شود.

مواردی که موقع ترک بیمارستان نباید فراموش کرد!

اطلاعات خاصی هستند که بعد از ترک بیمارستان لازم است بدانید؛  بنابراین سعی کنید جواب سوالاتی مانند سوالات زیر را از پزشک یا پرستاران بفهمید؛

 • چرا در بیمارستان بستری بودم؟
 • چه دارو های جدیدی را باید مصرف کنم؟
 • مصرف کدام یک از دارو های قبلی ام را باید ادامه بدهم؟
 • به کدام یک از تغییرات بدنی ام باید اهمیت بدهم؟
 • باید رژیم غذایی یا روش زندگیم را عوض کنم؟
 • اگر سوال دیگری برایم پیش آمد از چه کسی بپرسم؟

به طور مختصر، هر یک از سوالات بالا و دلیل ضرورت آنها را بررسی می کنیم:

دلیل بستری بودن

بسیاری از بیماران بدون دانستن دلیل اصلی بستری بودنشان، بیمارستان را ترک میکنند.قبل از ترک بیمارستان دلیل اصلی بستری بودنتان را پرس و جو کنید و متوجه شوید که:

 • پزشکان چه چیز هایی در باره وضعیت پزشکی یا بدنیتان در طول مدت بستری بودن فهمیده اند.
 • پزشکان چه اقداماتی برای بهبود بیماری شما انجام داده اند.

دارو ها:

احتمالا بعد از مرخصی شدن ، دارو های جدیدی برایتان نسخه شده است؛دلیل تجویز این دارو های جدید را از پزشکان خود بپرسید.همچنین چون احتمالا قبل از بستری شدن دارو های دیگری نیز مصرف می کردید، از این مطمئن شوید که دارو های جدید را همراه با دارو های قبلی مصرف بکنید یا دارو های حدید را به جای دارو های قدیمی مصرف خواهید کرد.

اگر در تهیه دارو ها مشکلی دارید( از قبیل مالی، دسترسی و…) مشکل خود را به پزشک یا دیگرکارکان بیمارستان اطلاع دهید.

بعضی از دارو ها دو نام دارند: یکی نام علمی و دیگری نام تجاری که برای شرکت های داروسازی مختلف متفاوت می باشد. سعی کنید هر دو نام را به خاطر بسپارید؛زیرا در مواقعی به دلیل عدم تشابه شکل ظاهری قرص ها،بیماران یک دارو را  به اشتباه چندین بار مصرف می کنند.

وضعیت سلامتی خود را همیشه زیر نظر داشته باشید:

بعد از ترک بیمارستان، این که چقدر حال شما بهتر میشود برای پزشکان از اهمیت زیادی برخوردار است.مریض باید پزشک یا جراح معالج خود را در فواصل مرتبی ملاقات کند و پزشکان وضعیت بیمار  را مورد ارزیابی قرار دهند.

گاهی قبل از ترخیص از بیمارستان، یکی از کارکنان بیمارستان تاریخی برای مراجعه مجدد شما جهت ارزیابی وضعیت تعین می کند. در غیر این صورت خودتان برای این کار اقدام کنید.

علایم خطر!

بعضی علائم جسمانی، دلیل اصلی بستری شدن بیماران می باشد که چه بسا از نظر خود بیمار،اهمیت چندانی نداشته اند.این نشانه ها “علائم خطر” نامیده می شوند؛ این نشانه ها هشدار هایی هستند که بدن شما به وسیله آنها اعلام می کند که خطری در راه است و در صورت پیگیری آنها می توان جلوی خطر را گرفت.

از پزشک و پرستاران نشانه های این علائم خطر را بپرسید و همچنین یاد بگیرید موقع بروز علائم چه کار هایی انجام دهید.

با توجه به علائم مختلف باید:

 • داروی خاصی مصرف کنید.
 • با پزشک تماس بگیرید.
 • با اورژانس تماس بگیرید.

رژیم غذایی و شیوه زندگی

با توجه به وضعیت سلامتی شما، رژیم غذایی و شیوه زندگیتان می تواند تغییرات زیادی پیدا کند؛زیرا رژیم غذایی و شیوه زندگی تاثیر زیادی بر وضعیت سلامتی شما دارد. به عنوان مثال اگر شما مشکل قلبی دارید، مصرف زیاد نمک می تواند خطر آفرین باشد یا در موارد سکته قلبی، ترک سیگار می تواند کمک بزرگی به بهبود وضعیت بیماری شما نماید.

بنابراین قبل از ترک بیمارستان مطمئن شوید چه تغییراتی را باید در شیوه زندگی خود اعمال کنید.

استاد ناظر:

دکتر واشقانی فراهانی

مجله علمی-ترویجی سرای سلامت©۲۰۱۷

حامد جاویدپور

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.