مجله علمی-ترویجی سرای سلامت

EEG چیست؟ قسمت اول

EEG مخفف “الکتروانسفالوگرام” است. EEG یک آزمایشی است که فعالیت الکتریکی مغز را اندازه گیری می‌کند و الگوهای موج مغزی را ثبت می‌کند. پزشک شما ممکن است یک EEG را برای تشخیص وضعیت مغز یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک وضعیت شناخته شده مغز، مانند، تشنج ، تومور و آسیب مغزی، مشکلات خواب و حافظه، سفارش دهد. برای آماده سازی EEG، شب قبل موهای خود را با شامپو بشویید، ۸ ساعت قبل نوشیدنی حاوی کافئین نخورید و در مصرف داروهای خود با پزشک مشورت کنید.

EEG چیست؟

EEG مخفف “الکتروانسفالوگرام” است. EEG یک آزمایشی است که فعالیت الکتریکی مغز را اندازه گیری می‌کند و الگوهای موج مغزی را ثبت می‌کند. برخی از شرایط مغز می‌تواند الگوهای موج مغزی افراد را غیر طبیعی کند.

چرا ممکن است دکتر من دستور EEG صادر کند؟

– پزشک شما ممکن است یک EEG را برای تشخیص وضعیت مغز یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک وضعیت شناخته شده مغز، درخواست کند. ممکن است یک EEG داشته باشید، اگر شما:

  • تشنج داشته باشید – تشنج موجی از فعالیت الکتریکی غیر طبیعی در مغز است. تشنج‌ها می‌توانند شما را بیهوش یا از بین ببرند، یا حرکت و رفتار عجیب داشته باشید. یک EEG می‌تواند اطلاعات مهمی مربوط به تشنج‌های شما را به پزشکتان ارائه دهد.
  • تومور مغزی، آسیب مغزی، مشکلات خواب یا مشکلات حافظه داشته باشید.
  • در حال رفتن به جراحی مغز هستید.

یک پزشک همچنین می‌تواند یک EEG را برای بررسی فعالیت مغزی یک فرد در کما، دستور دهد.

چگونه می‌توانم برای EEG خودم را آماده کنم؟

– برای آماده سازی EEG، شما باید:

  • موهای خود را شب قبل از انجام EEG تنها با شامپو بشویید. هر گونه نرم کننده، کرم یا ژل را بر موهای خود نزنید.
  • ۸ ساعت قبل، از خوردن یا نوشیدنی‌های دارای کافئین خودداری کنید.
  • دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد مصرف داروهایتان دنبال کنید. ممکن است لازم باشد داروها و دوزهای معمولی خود را مصرف کنید. یا ممکن است لازم باشد داروهایتان را تغییر دهید.
  • دستورالعمل پزشک خود را در رابطه با خواب دنبال کنید. شما ممکن است نیاز به بیدار ماندن در شب قبل از EEG داشته باشید. در صورت انجام این کار، بدون نوشیدن قهوه یا نوشیدنی‌های انرژی زا، باید بیدار بمانید.

استاد ناظر:

دکتر واشقانی فراهانی

مجله علمی-ترویجی سرای سلامت©۲۰۱۷

دکتر امیرحسام سلماسی فرد

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.